Suomen Salukikerho Ry Suomen Salukikerho Ry


Arvokisojen voittajat

Viralliset Suomen Maastomestaruus-kisat (SMM) alkoivat 1988. Vuonna 2000 pisteskaala muuttui.
Titteli Saluki U / N Omistaja Kerho Pisteet Paikka
SMM-85(1 Palmedes U Leinonen Kai HVK
SMM-86 Kirman Khayal U Leppäkoski T ja I HVK
SMM-87 Pamina N Kallio A-K LL
SMM-88 El Hamrah Jaddah  N Schrey-Grandell  HVK  143 Paimio
SMM-89 Abdelkader  U Nikula M-L ja T.Virtanen SSaK  129 Salo
SMM-90 Pulivarin Amor  U Sahrlund Nina ja Marjut  HVK  139 Yyteri
SMM-91 Wallaby's El Zabyah  N Lassila Mirja-Leena  HVK  141 Oripää
SMM-92 Dyanitos Ahimsa N Sjöman & Rönn Peter LVKH 146 Masku
SMM-93 Nordwart Elissa Dido N Valli Susanna SSaK 148 Jurva
SMM-94 Nordwart Elissa Dido N Valli Susanna SSaK 147 Yyteri
SMM-95 Aziz Ensaniyat N Manninen Emmi SSaK 132 Himos
SMM-96 Khaireddin Qashshasha N Manninen Emmi SSaK 143 Tuomarinkylä
SMM-97 Abu Hakim Baleegh  U Leinonen Milla SSaK 149 Hyvinkää
SMM-98 Shafaq Jinha Eg Jingles N Haapala Hannu HVK 146 Airisto
SMM-99 Aziz Karagah U Pelttari Mia & Timo LV 156 Siilinjärvi
SMM-00 Kirman Parynda N Nousiainen Hilkka SSaK 453 Hyvinkää
SMM-01 Dyynien Expert U Kulmala Päivi PVK 454 Jämijärvi
SMM-02 Abu Hakim Ghazaalah N Nikula Maija-Liisa & Virtanen Timo LL 523 Kärkölä
SMM-03 Aziz Qodrat U Mäklin Anniina LL 521 Teisko
SMM-04 Aziz Qaside N Savolainen Pirjo & Tanu HVK 535 Ylistaro
SMM-05 Exlibris Canes Salam Sirius U Jarkko Saramäki EHL 512 Jyväskylä
SMM-06 Aziz Xaharzade N Kristina Ekblad SSaK 513 Mustiala
SMM-07 Dyynien Hassan Hamaidi U Marja Berghäll HVK 490 Mustiala
SMM-08 Al Wathba Yara Amina N Inga-Lill Sjöman LVKH 511 Ylistaro
SMM-09 Kirman Wariman U Heli Perkkiö SSaK 497 Jyväskylä
SMM-09 Dyynien Hassan Hasna N Susanna Valli HVK 490 Jyväskylä
Derby (DVM), Suomi-CUP (CVM) ja Veteraanimestaruus (VMM) alkoivat vuonna 2001.
Titteli Saluki U / N Omistaja Kerho Pisteet Paikka
DVM-01 Passer-By as Carol N Hyvärinen Kirsi&Solismaa SSaK 475
DVM-02 Dyynien Flying Falcon U Ilomäki Sirkka HVK 461
DVM-03 Aziz Qalil N Hyvärinen Kirsi & Solismaa Jukka K-SVKK 460
DVM-04 Abu Hakim Irfaan N Sahrlund-Silvennoinen Nina SSAK 494
DVM-05 Exlibris Canes Shimbun U Majoniemi Johanna SSAK 533
DVM-06 Ghazal Alfarana Jerry Cotton U Pirkko ja Kari Kunnas 511
DVM-07 Dyynien Hassan Hasna N Susanna Valli HVK 530 Lahti
DVM-08 Kuriirin Evana May N Tuire Kantoluoto SSaK 490 Hyvinkää
CVM-01 Al-Yasamin Jarada N Hyvärinen Satu LL 458
CVM-02 Dyynien Flying Fantasy N Nummelin Paula & Sandholm Mika SSaK 497
CVM-03 Aziz Qodrat U Mäklin Anniina LL 459
CVM-04  Vapours Inca Sunshine N Lindström Susanne SSAK 502
CVM-05 Aziz Qaside N Savolainen Pirjo & Tanu HVK 519
CVM-06 Al-Yasamin Ameena N Heidi Lappalainen & Marjo Aittokari 515
CVM-07 Dyynien Hassan Hasna N Susanna Valli HVK 504 Hyvinkää
CVM-08 Idan Atiq Rafiq N Sami Suomela, Mia Salmi, Micaela Lehtonen PVK 494 Jyväskylä
CVM-09 Al A'lim I'smet Ben Malcolm U Ritva ja Jari Latva-Rasku TVK 460 Lieto
CVM-09 Qashani Tabia al-Badia N Heidi Lappalainen, Sanja Kuusela ja Annukka Pasi PVK 477 Lieto
VMM-01 Sahrai Ratima N Savolainen Pirjo & Tanu HVK 460
VMM-02 Aziz Jeddiyat N Lehtikangas Janne SSVK 421
VMM-03 El Hamrah Narajila N Ahonen Marja-Leena HVK 470
VMM-04 El Hamrah Narajila N Ahonen Marja-Leena HVK 504
VMM-05 Dyynien Flying Fantasy N Nummelin Paula & Sandholm Mika SSaK 451
VMM-06 Abu Hakim Ghazaalah N Nikula Maija-Liisa & Virtanen Timo LL 483
VMM-07 Aziz Qaside N Savolainen Pirjo & Tanu HVK 516 Lahti
VMM-08 Aziz Qaside N Savolainen Pirjo & Tanu HVK 501 Hyvinkää
Ratajuoksu, Suomen Mestarit (SM)
Vuodesta 2000 alkaen pitää Kennelliiton hyväksymän tittelin voittamiseksi kilpailussa olla vähintään 6 koiraa per rotu, muuten myönnetään vain Vinttikoiraliiton hyväksymä SM-titteli.
Vuosina 1970-1972 voittaja ratkaistiin SM-pisteillä, sarakkeessa oleva tulos on salukin vuoden paras aika.
Vuosi Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
200 m
1957 Ch Farao of Kaukajärvi U Ulla Kurkipää 16,60
1959 Zirah N Veijo Maasilta 15,80
1961 Zagrus Arabicus U A Malminen 15,80
1962 Ch Mazuri Orezzo U Seija Sahrakorpi 14,70
1963 Ch Mazuri Orezzo U Seija Sahrakorpi 16,30
1965 Farsi del Flamante U Sisko Kaukanen 14,70
1966 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 14,90
1967 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 15,00
1968 Danaelii Chadesha-el-Kheyr N Anja & Eiler Grönholm 13,90
300 m
1962 Ch Mazuri Orezzo U Seija Sahrakorpi 21,70
1963 Ch Mazuri Orezzo U Seija Sahrakorpi 21,10
1964 Firousi del Flamante N Satu Haaksiala 23,40
1965 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 20,40
1966 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 21,00
1967 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 21,20
1968 Danaelii Chadesha-el-Kheyr N Anja & Eiler Grönholm 20,90
400 m
1959 Zirah N Veijo Maasilta 31,00
1962 Ch Mazuri Orezzo U Seija Sahrakorpi 29,80
1964 Farsi del Flamante U Sisko Kaukanen 29,00
1965 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 28,00
1966 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 28,20
1967 Sadruk del Flamante U Hilkka Nousiainen 38,60
1968 Danaelii Chadesha-el-Kheyr N Anja & Eiler Grönholm 29,00
1969 Tahawi Mohrsen U Seppo Linnanen 30,00
500 m
1964 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 37,40
1965 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 35,10
1966 Faraji del Flamante U Kirsti Meriläinen 34,40
1967 Sadruk del Flamante U Hilkka Nousiainen 35,60
1968 Sahud del Flamante U Pekka Karmakka 35,20
1969 Sahud del Flamante U Pekka Karmakka 35,90
480 m
1970 Danaelii Chadesha-el-Kheyr N Grönholm Eiler ja Anja 33,10
1971 Qah'eh Darren Aladdin U Mikkola Tarja 32,30
1972 Tahawi Mohrsen U Linnanen Seppo 34,00
1973 Qah'eh Darren Beduin U Ruottinen Rosa 33,00
1974 Kirman Venla N Laurila Christine 34,60
1975 Qah'eh Darren Bedouin U Ruottinen Rosa 34,30
1976 Kirman Venla N Laurila Christine 34,38
1977 El'Mambees Aghadir U Takala Irmeli 33,58
1978 El Hamrah Urudan U Räsänen Sari 33,78
1979 Sahrai Emirah U Hallbäck Tua 34,42
1980 El Hamrah Ukadi U Lehtonen Helinä 33,87 Tampere
1981 El Hamrah Ukadi U Lehtonen Helinä 35,33 Pori
1982 Al-Faraz Ilan U Kuusijärvi Ilkka 35,12 Turku
1983 El Hamrah Cajal N Niemelä Antero 34,20 Tampere
1984 El Hamrah Gamiir U Lehti Arja 33,43 Hyvinkää
1985 El Hamrah Cajal N Niemelä Antero 34,05 Helsinki
1986 El Hamrah Cajal N Niemelä Antero 33,99 Oulu
1987 Wallaby's Bahr El-Azraq U Pettersson Rune ja Viivi 34,69 Turku
1988 Abdelkader U Nikula Maija-Liisa ja Virtanen Timo 34,50 Hyvinkää
1989 Wallaby's Cham Kahiil U Kokkonen Tarja ja Jukka 32,77 Helsinki
1990 Nordwart Midas U Klen Sirpa  PVK  1/6 33,81 Turku
1991 Nordwart Midas U Klen Sirpa  PVK  1/6 32,87 Helsinki
1992 Aziz Bafahm U Kirsi Lahikainen KSVKK 1/6 33,57 Tampere
1993 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/6 32,26 Helsinki
1994 Nordwart Elissa Dido N Susanna Valli SSaK 1/6 32,37 Hyvinkää
1995 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/6 (2 Turku
1996 Aziz Farangi U Hannu Haapala HVK 1/4 33,17 Helsinki
1997 Abu Hakim Baleegh U Milla ja Kai Leinonen SSaK 1/2 36,08 Helsinki
1998 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/6 33,20 Tampere
1999 Aziz Karagah U Mia ja Timo Pelttari SSVK 1/6 33,63 Helsinki
2000 Abu Hakim Danae N Nikolai Chenin SSaK 1/6 34,13 Helsinki
2001 Abu Hakim Diomede U Riitta Kuusela HVK 1/6 33,61 Tampere
2002 Abu Hakim Diomede U Riitta Kuusela HVK 1/6 33,68 Hyvinkää
2003 Dyynien Flying Falcon U Susanna Valli HVK 1/6 33,61 Helsinki
2004 Dyynien Flying Fantasy N P.Nummelin & M.Sandholm HVK 1/6 33,21 Helsinki
2005(1 Aziz Qaside N Pirjo & Tanu Savolainen HVK 1/4 34,25 Tampere
2006 Zarabis Malcolm U Jari & Ritva Latva-Rasku SSak 1/6 32,75 Hyvinkää
2007 Dyynien GT Gisele N Paula Nummelin HVK 1/5 32,81 Hyvinkää
2008 Dyynien GT Gisele N Paula Nummelin HVK 1/5 33,04 Helsinki
Derby-voittajat (DV)
Vuonna 1994 ei kilpailtu, koska ikäraja nousi 3 vuoteen, aikaisemmin 2 vuotta.
Vuosi Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
1965(1 Faraji del Flamante U Meriläinen Kirsti 31,30
1967(1 Sahud del Flamante U Karmakka Pekka 32,40
1968(1 Danaelii Chadesha-el-Kheyr N Grönholm Eiler ja Anja 32,15
1969(1 Burydown Wadha N Nousiainen Hilkka 34,80
1970 Tahawi Mohrsen U Linnanen Seppo 33,60
1971 Qal'eh Darren Azim U Mäkinen Kalervo 35,90
1973 Qal'eh Darren Beduin U Ruottinen Rosa 33,30
1974 Kirman Venla N Laurila Christine 34,40
1975 El Hamrah Shokka U Tammi Matti ja Maija 35,00
1976 Metsänreunan Humppa U Siukola E 33,27
1977 El Hamrah Urudan U Räsänen Sari 33,92 Turku
1978 Nemaspi Fabiha N Tammi Matti ja Maija 34,43
1979 El Hamrah Vaihali U Souru Kari 33,13
1980 El Hamrah Bazman U Ala-Karhu Vesa 34,00 Turku
1982 Kirman Khayal U Leppäkoski, Tuija ja Ilari 34,25 Pori
1983 El Hamrah Fainah N Grönfors, P ja T 34,67 Oulu
1984 EL Hamrah Gamiir U Lehti Arja 34,39 Tampere
1985 Penelope N Metsola Sari 34,13 Hyvinkää
1986 Bahhadi U Ahola Riitta 33,04 Helsinki
1987 Wallaby's Cham Kahiil U Kokkonen, Tarja ja Jukka 33,68 Oulu
1988 Kirman Vamppi N Leksis, Merja ja Antti 34,75 Tampere
1989 Nordwart Filbert U Hyvärinen Satu 34,46 Tampere
1990 Nordwart Midas U Klen Sirpa  PVK  1/6 33,20 Helsinki
1991 Nordwart Said Hakim U T.Virtanen & M-L.Nikula SSaK 1/6 (2 Turku
1992 Aziz Bafahm U Kirsi Lahikainen KSVKK 1/5 33,97 Helsinki
1993 Nordwart Elissa Dido N Susanna Valli SSaK 1/6 32,37 Hyvinkää
1995 Abu Hakim Aleya N Susanna Valli SSaK 1/6 34,11 Tampere
1996 Aziz Farangi U Hannu Haapala HVK 1/6 33,22 Helsinki
1997 Nordwart Tamas U Janne Hietanen PVK 1/5 33,86 Tampere
1998 Kirman Kashmir U Karin Castrén LL 1/2 34,94 Helsinki
1999 Shafaq Jinha ez Jingles N Hannu Haapala HVK 1/4 35,24 Turku
2000 Dyynien Expert U Päivi Kulmala PVK 1/6 34,59 Tampere
2001 Tazillah Sultan al-Arab U Satu Hyvärinen SSaK 1/5 35,16 Hyvinkää
2002 Dyynien Flying Falcon U Susanna Valli HVK 1/5 33,17 Helsinki
2003 Aziz Qaside N Pirjo & Tanu Savolainen HVK 1/5 34,95 Tampere
2004 Abu Hakim Ismat N M-L Nikula & T Virtanen LL 1/5 (2 Hyvinkää
2005 Abu Hakim Jeanneth N Irina Schenin SSaK 1/5 34,06 Tampere
2006 Zarabis Malcolm U Jari & Ritva Latva-Rasku SSaK 1/3 32,15 Helsinki
2007 Dix Dax Ex-Ezabahz U Maria Kerkkänen & Jarkko Räikkönen TVK 1/3 33,76 Helsinki
2008 Kuriirin Embedor May U Hannu Haapala HVK 1/2 33,67 Hyvinkää
2009 Tazillah Khanda-Karneol U Hurten Heidi & Wiik Alexander HVK 1/6 34,84 Tampere
Kuninkuusjuoksut (JK). Vuoteen 1993 asti nimellä Tähtijuoksu (TJ).
Titteli Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
TJ-70 Tahawi Morhsen U Linnanen Seppo 33,30
TJ-71 Tahawi Morhsen U Linnanen Seppo 34,50
TJ-72 Qal'eh Darren Beduin U Ruottinen Rosa 33,80
TJ-73 Qal'eh Darren Beduin U Ruottinen Rosa 33,00
TJ-74 Kirman Venla N Laurila Christine 34,30
TJ-75 Qah'eh Darren Casper U Saikkonen Kristina 34,00
TJ-76 Kirman Venla N Laurila Christine 33,63
TJ-77 Kirman Venla N Laurila Christine 33,83
TJ-78 El Hamrah Ukadi U Lehtonen Outi ja Helinä 33,98
TJ-79 El'Mambees Aghadir U Takala Irmeli 34,70
TJ-80 Kirman Feriyat U Helle Anita 35,46 Hyvinkää
TJ-81 El Hamrah Urudan U Räsänen Sari 34,77 Helsinki
TJ-82 El Hamrah Cajal N Niemelä Antero 34,55 Hyvinkää
TJ-83 El Hamrah Cajal N Niemelä Antero 33,98 Turku
TJ-84 Kirman Khayal U Leppäkoski Tuija ja Ilari 37,99 Pori
TJ-85 Kirman Osman U Korkeakivi Riitta 34,47 Turku
TJ-86 Bahhadi U Ahola Riitta 33,68 Hyvinkää
TJ-87 El Hamrah Jaddah N Schrey-Grandell A-K 33,98 Helsinki
TJ-88 Abdelkader U Nikula Maija-Liisa ja Virtanen Timo 35,65 Turku
TJ-89 Wallaby's Cham Kahiil U Kokkonen Tarja ja Jukka 33,46 Hyvinkää
TJ-90 Wallaby's Cham Kahiil U Jukka Kokkonen HVK 1/6 33,00 Hyvinkää
TJ-91 Nordwart Midas U Sirpa Klen PVK 1/6 33,46 Hyvinkää
TJ-92 Wallaby's Iqad Ihmirar U Eila Gustafsson HVK 1/6 35,56 Helsinki
TJ-93 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/6 33,13 Turku
JK-94 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/6 34,07 Tampere
JK-95 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/6 32,71 Hyvinkää
JK-96 Nordwart Elissa Dido N Susanna Valli SSaK 1/6 33,15 Tampere
JK-97 Nordwart Tamas U Janne Hietanen PVK 1/6 34,00 Helsinki
JK-98 Kirman Geenah N Hannu Tabell SSaK 1/5 33,72 Helsinki
JK-99 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/6 33,81 Tampere
JK-00 Abu Hakim Diomede U Riitta Kuusela HVK 1/5 33,48 Hyvinkää
JK-01 Al Yasamin Jamana N Satu Hyvärinen LL 1/6 33,67 Helsinki
JK-02 Dyynien Flying Fantasy N P.Nummelin & M.Sandholm HVK 1/2 34,34 Tampere
JK-03 Dyynien Flying Falcon U Susanna Valli HVK 1/2 33,89 Helsinki
JK-04 Dyynien Flying Falcon U Susanna Valli HVK 1/5 33,84 Tampere
JK-05 Asarafi Mahir Mubariz U Essi Paloma&Ari Raappana SSaK 1/2 34,59 Hyvinkää
JK-06 Zarabis Malcolm U Jari & Ritva Latva-Rasku SSaK 1/5 32,84 Helsinki
JK-07 Dyynien GT Gisele N Paula Nummelin HVK 1/5 33,03 Tampere
JK-08 Dyynien GT Gisele N Paula Nummelin HVK 1/4 33,08 Tampere
Veteranimestari (VMR)
Vuosi Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
2000 Nordwart Labeo U Janne Hietanen PVK 1/2 20,58 Tampere
2001 Abu Hakim Baleegh U Milla ja Kai Leinonen SSaK 1/2 20,81 Hyvinkää
2003 Haalah Dadaelis El Hamrah U Närhi-Sairanen&Grönfors HVK 1/2 20,60 Tampere
2004 Dyanitos Far Fazel U Päivi Lehtikangas SSVH 1/2 20,07 Hyvinkää
2005 Dyynien Expert U Päivi Kulmala PVK 1/2 20,67 Tampere
2007 Bericas Bedar Majan U Pirjo Puttonen SSaK 1/3 19,68 Helsinki
2008 Asarafi Mahir Mubariz U Essi Paloma, Ari Raappana SSaK 1/4 20,11 Hyvinkää
2009 Zarabis Malcolm U Ritva ja Jari Latva-Rasku SSaK 1/3 20,01 Tampere
Tähtisprintteri (TS)
Vuosi Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
1994 Nordwart Elissa Dido N Susanna Valli SSaK 1/6 19,03 Helsinki
1995 Nordwart Elissa Dido N Susanna Valli SSaK 1/6 19,43 Turku
1996 El Hamrah Belowed Gamara N Antero Niemelä LL 1/6 19,56 Tampere
1997 Nordwart Errai U Päivi Kulmala PVK 1/4 19,56 Helsinki
1998 Abu Hakim Aleya N Susanna Valli SSaK 1/6 19,50 Hyvinkää
1999 Dyynien Elliot U S.Valli & I.Niemelä HVK 1/5 19,38 Helsinki
2000 Abu Hakim Diomede U Riitta Kuusela HVK 1/6 19,53 Helsinki
2001 Abu Hakim Diomede U Riitta Kuusela HVK 1/2 19,46 Helsinki
2002 Al Yasamin Jamana N Satu Hyvärinen LL 1/4 20,10 Tampere
2003 Abu Hakim Ismat N M-L Nikula & T Virtanen LL 1/4 19,62 Hyvinkää
2004 Dyynien Flying Falcon U Susanna Valli HVK 1 19,57 Helsinki
2005 Al Khabara Babbar U Pauliina Perheenmies SSaK 1/2 19,80 Helsinki
2006 Zarabis Malcolm U Jari & Ritva Latva-Rasku SSaK 1/4 19,35 Tampere
2007 Zarabis Malcolm U Jari & Ritva Latva-Rasku SSaK 20,50 Hyvinkää
2008 Kuriirin Embedor May U Hannu Haapala SSaK 1/4 ilm.aik. Helsinki
2009 Dyynien GT Gisele N Paula Nummelin HVK 1/5 19,47 Oulu
Pohjoismaiden mestaruus (PM)
Vuosi Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
1970 Qal'eh Darren Aladdin U Mikkola Tarja 32,60
1973 Qal'eh Darren Beduin U Ruottinen Rosa 33,40
1975 Qal'eh Darren Casper U Saikkonen Kristina 34,00
1977 El Hamrah Urudan U Räsänen Sari 33,60
1979 El Hamrah Urudan U Räsänen Sari 34,00
1982 El Hamrah Urudan U Räsänen Sari 36,18 Oulu
1998 Nordwart Errai U Päivi Kulmala 33,07 Tampere
1999 Nordwart Errai U Päivi Kulmala 34,29 Tampere
2000 Al Yasamin Jamana N Satu Hyvärinen 34,91 Tampere
2001 Abu Hakim Diomede N Riitta Kuusela 32,93 Tampere
2003 Aziz Qaside N Pirjo & Tanu Savolainen 34,47 Tampere
2005 Abu Hakim Iman N Johanna & Marko Maaluoto 34,12 Tampere
2009 Dyynien GT Gisele N Paula Nummelin 33,12 Hyvinkää
Euroopan mestaruus (EM)
Vuosi Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
2006 Zarabis Malcolm U Jari & Ritva Latva-Rasku 33,46/475 m Jubbega
Maailman mestaruus (MM)
Vuosi Saluki U / N Omistaja Kerho Aika Paikka
1994 Nordwart Elissa Dido N Susanna Valli 33,32 Helsinki
1994 Wallaby's Iqad Ihmirar U Eila Gustafsson 34,10 Helsinki
 
Vuonna 1967 oli Mazuri Orezzo EM-kilpailujen toinen Baselissa Sveitsissä. Kilpailu oli epävirallinen pienen osanottajamäärän vuoksi. Vuonna 1995 oli Nordwart Errai EM-kilpailujen toinen Saksassa. Vuonna 1991 Nordwart Midas oli MM-kilpailujen toinen Hildesheimissa Saksassa (33,94 s/480 m). MM-kilpailuissa vuonna 1994 ei ollut ulkomaisia osallistujia, kuten ei myöskään vuodesta 1997 lähtien uudestaan aloitetuissa PM-kilpailuissa.
(1 Vähemmän kuin kuusi koiraa; (2Ilman aikaa.
 
Taulukon tietojen koonti: Jari Latva-Rasku, lähteet: Pentti Örn, Säde Hohteri, Suomen Vinttikoiraliiton vuosikirjat, Salukilehdet.


 

© Copyright 2006 Suomen Salukikerho Ry - Finnish Saluki Club. All rights reserved.
Webdesign by KL & HyDe & PaS & SM